69749690_10156886317094685_3707221834953916416_o

7 – 13 Eylül 2019 Haftanın En İyi Fotoğrafı

Eylül 2019 Ayın En İyi Fotoğrafı

Salacak – 8 Eylül 2019

Fotoğrafçı Hakkında

Ali Mükerrem Furtun

1976 Ordu doğumluyum, fotoğraf tutukum ilkokul yıllarıma dayanır.
Ilk fotoğraf makinamı halen hatırlarım 24poz kapasiteli plastik objektifli Premier marka bir makinaydı.
Bu hobiye çok sevdiğim aynı zamanda öğretmenliğimi de yapan rahmetli amcam sayesinde bulaştım.
Ordu Anadolu Lisesinde fotoğrafçılık kolunu kurmuştu, ilk sergi deneyimimizde bu sayede olmuştu.
Ailemin bu konuda biraz güvenini kazandıktan sonra rahmetli babam pek sevdiği ama kullanmaya kıyamadığı Canon AE-1 marka fotoğraf makinasını yanında muhtelif objektifleriyle beraber kullanmam için hediye etmişti.
böylelikle refleks makinayla tanıştım ve kendi çapımda bu işi ilerletme fırsatı buldum, bu makinayı Girne Amerikan Universitesi Endüstri Mühendisliği bölümünü bitirene dek kullandım. 36 poz hemen bitmezdi tabi, çektiğim kareyi kartta görebilmek için gözümü kapatır fotoğrafı düşünürdüm, ve karta da aynı hali görüntü yansıyacak mı diye beklemenin verdiği tatlı heyecanı hep özlerim.
Meslek hayatıma bile fotoğraf hobim yön verdi denebilir.
Bir gün Enka Insaat ve Sanayi A.Ş. de iş teklifi aldım, proje uzak doğu Rusya'da Sahalin Adasındaydı. Adanın ismini duyduğumda adayı internette araştırdım ve çekebileceğim fotoğrafların hayaliyle hiç düşünmeden kabul etmiştim.
Bu kabul, hayatıma yön veren bir dönüm noktasıydı belkide ,Inşaat kariyerim bu vesileyle başlamış oldu ve halen sürdürmekteyim.
Bir gün projenin ne kadar zor koşullarda oldugunu anlatabilecek fotoğraf talebi gelmişti ve o fotoğraflarım Bechtel Globe dergisinde yayınlanmıştı,
o günlerden bu günlere filmli makinelere veda ettik ve sayısal teknolojiyle tanıştık.
Çok sevdiğim bir arkadaşım sayesinde Niko ve Ben Istanbul'la tanışma fırsatım oldu, ve sürekli gelişim projesi olarak nitelendirebileceğim siz değerli topluluğa üye oldum.
iş yoğunluğum her ne kadar fotoğrafa yoğunlaşmamı kısıtlasa da "Niko ve Ben Istanbul" projesi sayesinde gönül koyduğum bu yolda ilerlemek niyetindeyim...